Як російські окупанти в захоплених школах Херсонської області змінюють світогляд українських дітей

31 Січня 2024, 22:00
Одна зі шкіл на окупованій Херсонщині. Фото: окупаційні ресурси 3108
Одна зі шкіл на окупованій Херсонщині. Фото: окупаційні ресурси

На території тимчасово окупованої частини Херсонської області російські окупанти на базі захоплених шкіл створили свої навчальні заклади, які працюють відповідно до російських стандартів освіти. 

Саме у галузь освіти Росія вкладає багато ресурсів, зокрема фінансів, адже таким чином намагається змінити світогляд та ідентичність цілого покоління українців, які опинились в окупації. В захоплених школах росіяни та колаборанти проводять пропагандистські заходи, змушують дітей вступати до різних провладних та мілітаристських організацій, вчать російському погляду на історичні події, проводять класні години та «виховні бесіди». 

Як зазначив експерт, аналітик координатор освітніх програм Центру громадянської просвіти «Альменда» Олег Охредько, який робив дослідження про стан шкільної освіти на окупованих територіях півдня України, то кількість дітей, які перебувають на окупованій частині Херсонської області, визначити неможливо через постійні міграційні процеси, пов'язані з військовими діями та діями окупаційної влади (наприклад, підрив Каховської ГЕС).

Керування освітнім процесом на окупованій частині Херсонської області окупанти поклали на так зване міністерство освіти Херсонської області (зареєстроване 09.08.2023 року за юридичною адресою 273003, м. Херсон, вул. Потьомкінська, 20), яке стало правонаступником міністерства освіти і науки Херсонської області (час реєстрації 22.12.2022 року). На 1 вересня 2023 року так зване міністерство освіти Херсонської області очолював виконуючий обов'язки міністра Алєксєй Галченков.

На 1 вересня 2023 року окупанти повідомили, що працює 101 дошкільний навчальний заклад та 92 школи. За інформацією голови «уряду» на окупованій частині Херсонської області Андрєя Алєксєєнка минулого року діяло 64 школи та 65 дошкільних закладів, проте окупаційна адміністрація повідомила про 91 школу.

1 вересня 2023 року до шкіл окупованій частині Херсонської області пішло близько 21 000 дітей. Щодо кількості дітей, які здобувають освіту за російськими стандартами на окупованій частині Херсонської області, то минулого року окупаційна адміністрація повідомляла, що у 2022-2023 навчальний рік розпочали 18 000 учнів, з яких 7 000 — першачки. Дана інформація викликає сумніви через нереальну кількість першокласників.

Відповідно до розпоряджень окупантів у 2023 році всі школи на окупованій частині Херсонської області взяті під озброєну охорону.

Окрім того, система управління навчальними закладами переходить на російські стандарти — і тільки з початку 2023 року в 74 школах та 5 закладах середньої професійної освіти окупованої частини Херсонщини введена посада радників з виховання та взаємодії з дитячими громадськими об'єднаннями в рамках програми «Навігатори дитинства».

Як росіяни та колаборанти наповнюють шкільні бібліотеки російськими книгами, створюють пропагандистські простори та проводять заходи і змінюють самоідентифікацію українських дітей, розбирались в цій статті. 

Книжки в бібліотеки

До шкіл окупованої Херсонщини росіяни завозять книжки великими накладами. Про доставку книжок до бібліотек захоплених шкіл особисто розпорядився російський президент Владімір Путін. Перед новим навчальним роком Путін зазначив на нараді з членами уряду РФ, що школи, які працюють за російськими навчальними програмами повинні бути забезпечені усіма необхідними книгами та підручниками. Ще на початку серпня книжки, в тому числі і з пропагандистськими матеріалами, вже почали відправляти до захоплених бібліотек.  

Однією з таких книг є створений в Росії підручник з історії для старшокласників, де детально розглядаються причини та перебіг «спеціальної військової операції», а також процес приєднання окупованих територій до РФ. Тобто, російські школярі по цьому підручнику вивчають історію анексії РФ українських територій (Криму, Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей).Вперше в підручнику синхронізовано два курси: історія Росія та всесвітня історія. Підручник був підготовлений у найкоротші терміни, фактично протягом п'яти місяців. 

Російський підручник для старшокласників містить безліч пропагандистських матеріалів, розказує про так звані «успіхи» російської армії на війні проти України, виправдовує диктаторську політику президента РФ Владіміра Путіна, зазначає про «позитивний» вплив міжнародних санкцій на економіку РФ, «героїзує» російських окупантів.

В грудні 2023 року, «в.о. заступниці» окупаційного «міністра освіти Херсонської області» Євгенія Дементьєва повідомила окупаційним ЗМІ, що школи на  окупованій частині Херсонської області повністю заповнені підручниками відповідно до російської навчальної програми. Тоді окупанти доставили до так званого «міністерства освіти» останню партію підручників у кількості 7500 екземплярів.  Загалом, у 2023 році окупанти завезли у школи регіону понад 101 тисячу екземплярів російських книг. 

Підручники до захоплених шкіл передавали так звані російські «шефи-регіони» окупованої Херсонщини, зокрема Краснодарський край, Республіка Мордовія, Калінінградська область, Рязанська область, Республіка Адигея, Кабардино-Балкарія.

«Все це стало можливим завдяки підвищеній увазі до регіону президента РФ Владіміра Путіна, уряду Росії, Міністерства освіти Росії», — завзято рапортували про надані підручники місцеві колаборанти, не забуваючи додати, що раніше школи начебто відчували нестачу необхідної літератури, а після «приходу» Росії все змінилось у «кращий бік».

Шкільні музеї та наповнення шкіл російською символікою

На окупованих територіях росіяни створюють дитячі центри «Музей рядом». Вони входять до структури музеїв, які окупанти відкрили на Херсонщині.  

Заплановано створення 12-ти дитячих центрів. В межах так званої «кураторської допомоги» з різних регіонів Росії окупанти завозять туди обладнання, пропагандистський мультимедійний контент та музейні видавництва. 

Також росіяни створили національний проєкт «Культура», з якого виділяють гроші на технічне обладнання музеїв в населених пунктах окупованих регіонів. Гроші направляють на експозиційні вітрини, відеонагляд та пожежну сигналізацію.   

В той час, росіяни та їх прибічники грабують шкільні музеї. Вони дістались до фондів музеїв шкіл, й почали вилучати звідти експонати стосовно історії України. Так, офіційно це подається як «громадський моніторинг шкільних музеїв», який нібито виконують активісти путінської партії «Єдіная Росія», разом з «небайдужими школярами». Проте насправді перевірку здійснюють колаборанти з окупаційних адміністрацій під наглядом співробітника ФСБ.

Головним завданням є вилучати українську символіку, літературу, якщо така досі залишилась, й створювати новий музей. Наприклад в честь уродженця краю, який воював в Другій світовій війні, або служив в НКВС чи був ідейним комуністичним діячем. 

Тобто, по суті окупанти уніфіковують усі шкільні музеї окупованих територій, аби ті нічим не відрізнялася від російських музеїв. Таким чином це є елемент як пропаганди серед дітей, так й ще один метод знищення української ідентичності в регіоні.

Відвідування таких музеїв є обов'язковим серед школярів й окупанти планують розширяти мережу надалі. Відповідальними за формування осередків пропаганди є музеї РФ, які дають на їх утворення резервні фонди.

Російські так звані «шефи-регіони» передають банери з окупаційною російської символікою до шкіл окупованої частини Херсонщини.  Так, зокрема перед навчальним роком, 20 шкіл та 19 дитячих садків отримали банери з окупаційною символікою для оформлення просторів освітніх організацій. 

На банері наявна інформація про герб, прапор та гімн країни-агресора, про російські міста, природу та історичних особистостей, про російські так звані «громадські», а по суті пропагандистські організації. 

Навчання окупаційних вчителів

Вчителі, які пішли на співпрацю з російськими окупантами або приїхали на роботу із самої Росії беруть участь в різних навчальних програмах і заходах. Так, п'ять вчителів з окупованої Херсонщини брали участь в пропагандистському форумі в Москві, — «Форумі класних керівників». Даний захід вже втретє проходить у російській столиці. В цей раз він проходив на початку жовтня 2023 року. 

Пропагандистський захід проводило російське Міністерство освіти за особистим дорученням президента Владіміра Путіна. А стратегічним партнером форуму була пропагандистська організація «Діалог Регіони» — російська державна структура, яка займається інтернет-комунікаціями та комунікаціями між владою та російським суспільством. 

Тоді росіяни запрошували також й всіх бажаючих приєднатись до форуму в онлайн-режимі, тобто планували масово розповсюджувати свою пропаганду в освітній галузі. 

Пропагандистські організації та заходи, російські освітні програми

Російські окупанти різними методами, в тому числі й примусовими, нав’язують українським дітям вступати до російських пропагандистських організацій. 

Так, напередодні навчального року росіяни почали видавати шкільні набори, але умовою їх отримання є заява на вступ до «молодіжних» рухів Кремля. Зокрема йдеться про «Двіженіє пєрвих» («Рух перших») — це організація, яка слугує інтересам російської влади: організовує масовку, імітує підтримку окупації й допомагає фальсифікувати «вибори» чи проводити «референдум» тощо. 

Саме ця організація намагається залучити до себе якомога більше студентів та учнів аби організовувати пропагандистські заходи. Вступ до структури дає такі преференції, як грошові подарунки, безкоштовне дозвілля чи навіть бронь від вильоту з навчальних закладів за погані оцінки.

Українських дітей вивозять й до самої Росії для участі в різноманітних програмах та заходах. Так, дітей вивозили до російського міста Калуга для участі в програмі «Унівєрсітєтскіє смєни».

Ставленик росіян, так званий «губернатор» Херсонської області Володимир Сальдо заявив, що поїздка до Калуги стала не тільки цікавою та корисною, але й дуже «надихаючою». Зі слів Сальдо, діти побачили, якими різноманітними можуть бути професії в IT-індустрії. Також колаборант зазначив, що таким чином росіяни планують залучати дітей в майбутньому вступати до російських навчальних закладів та працювати у Росії. Враховуючи те, що росіяни посилюють гуманітарну кризу на окупованих територіях, деякі діти та їх батьки дійсно вимушені йти на ті умови, які ставлять перед ними російські загарбники. 

В той час в окупованому Скадовську, в захопленому будинку культури, росіяни відкрили пропагандистську виставку «герої спецоперації». Цю виставку примушують відвідувати й дітей. Експозиція присвячена учасникам так званої «спеціальної військової операції», як називають війну Росії проти України росіяни. На цій виставці окупанти демонстрували дітям інформаційні стенди щодо російських загарбників, показували їх фотографії та співали пісні. 

Проводять загарбники й позакласні заняття, в межах проєкту «Разговори о важном». Одне з занять проходило під назвою «Там, где Росія». На пропагандистському занятті вчителям, які погодились працювати в захоплених навчальних закладах, дали завдання розповідати дітям про Росію, її природу та історію, а також намагатися підвищити мотивацію учнів до вивчення пам'ятних та історичних місць країни-агресорки. Дітям показували відеосюжети про Росію та давали завдання. Також у дітей вимагали розповідати про свої поїздки по російським регіонам. 

Читайте також: Скадовські окупанти та колаборанти: імена, діяльність та біографії.

В школі села Широке Скадовського району російські окупанти створили пропагандистський простір. «В Широківській школі створені тематичні простори, щоб надати школі гідного вигляду, наблизивши її до стандартів Російської Федерації», — повідомляють окупаційні ресурси. 

Зокрема, стіни школи розмальовані державними символами країни-агресорки, мапами Росії із захопленими нею територіями України, картами часів Російської імперії, де намальована територія Таврійської губернії, що входила до складу Російської імперії з центром у місті Сімферополь та частиною сучасної Херсонської області, а також портрет російської імператриці Єкатєріни II. 

Окупанти зазначають, що це все, начебто, створить комфортну та заохочувальну атмосферу для навчання, та допоможе учням проявити свої творчі та інтелектуальні схильності. 

Продовжують російські загарбники запускати й нові проєкти на окупованій частині Херсонщини. Зокрема, один з таких має назву «Історічєскіє бєсєди» і, крім лекцій з історії країни-агресорки, має на меті показати учням та школярам пропагандистські фільми з новітньої історії Росії. За словами окупантів, таким чином вони будуть «заповнювати прогалини у знаннях історії» українських дітей. 

Цей окупаційний проєкт спрямований на пропаганду для різних вікових категорій, але в пріоритеті — діти та молодь. Зокрема, для дітей молодших класів росіяни підготували 10-серійний мультсеріал, де кожна серія присвячена одному із російських правителів. А старшокласники та студенти середніх спеціальних та вищих навчальних закладів побачать так звані «документальні» фільми «Майдан. Точка неповернення. На власні очі» та «Діти Донбасу».    

Також, в захоплених школах на тимчасово окупованих територіях України проводять позакласні заняття на тему незаконної окупації Криму у 2014 році. 

Зокрема, в розпорядженні Центру національного спротиву (підрозділ при Командуванні Сил спеціальних операцій, який навчає цивільне населення методам спротиву окупантам та організовує цей спротив на окупованих територіях) опинилась методичка, за допомогою якої російські окупанти мають промивати мізки школярам 10-11 класів.

Ключове — ворог взагалі не згадує про роль російських військових в процесі окупації півострова. Так, згідно з методичкою, до «возз'єднання Криму з Російською Федерацією» призвели виключно дії місцевого населення, яке начебто було незадоволене політикою українського уряду. Так, школярам розповідають про нібито «протести» місцевих мешканців та створеннями ними «загонів місцевої самооборони». Однак немає жодної згадки про так званих «зелених чоловічків» — військовослужбовців Збройних сил РФ без розпізнавальних знаків на формі, які за допомогою бронетехніки захопили контроль над півостровом.

Таким чином, окупанти вчергове переписують історію, викреслюючи з неї всі факти, які не вписуються в пропагандистські наративи про «добровільну» окупацію Криму. 

В межах нарощування темпів промивки мізків росіяни проводять обов'язкові для відвідування школярами у захоплених школах такі пропагандистські заходи, як: «Класні зустрічі», «Твій герой», «Дякую, браття». Також проводитимуть зустрічі школярів з «ветеранами спеціальної військової операції».

В окупованій Чулаківці молодших школярів «прийняли» до рядів пропагандистської організації «Орлята Росії». Зазначається, що «приймали» дітей до пропагандистської організації члени іншої організації — «Двіженіє пєрвих». Дітям пов'язали червоні пов'язки та вимагали вимовити присягу члена організації та виконати пісню.

«Орлята Росії» — дитяча організація, створена у РФ в 2021 році за ініціативи Міністра освіти РФ Сєрґєя Кравцова для «виховання справжніх патріотів Вітчизни», серед головних цінностей яких — «Батьківщина, якій ми служимо». За повідомленнями від місцевих мешканців, перед початком цього навчального року батьків дітей змусили написати заяву на вступ дітей до цієї організації. 

В окупованому Скадовську росіяни записали українських дітей до рядів кадетів — мілітаристської організації, що діє в Росії, а також активно поширює свою діяльність на окуповані українські території. Зокрема, урочиста посвята в кадети пройшла 24 жовтня в захоплений росіянами Скадовській школі № 1. 

«12 учнів вимовили урочисті обіцянки готувати себе до служіння Батьківщині, любити і поважати її, наполегливо опановувати знання, докласти свої сили та отримані знання для зміцнення могутності Російської держави» — йдеться в повідомленні на одному з окупаційних ресурсів. 

В той час окупаційне «Міністерство освіти Херсонської області» повідомило наступне: «відновлення кадетського руху сприяє вихованню всебічно розвиненої людини, яка знає та продовжує героїчні традиції своєї Батьківщини».

Зауважимо, що росіяни агресивно нав'язують та поширюють діяльність своїх дитячих та молодіжних мілітаристських організацій. Зокрема, перший російський кадетський корпус в окупованому Севастополі відкрили негайно після окупації — вже восени 2014 року. А новини про поширення російського кадетства в окупованому Криму свідчать, що воно має патронат особисто Путіна, принаймні всі ключові рішення приймаються не без участі прямої руки з Кремля. 

Вчителя-зрадники, які працюють в захоплений росіянами Скадовській школі № 3 провели серед учнів так званий Всеросійський день призовника. Мета пропагандистського заходу — показати «важливість» служби в російській окупаційній армії.

До заходу залучили учнів 8-11 класів. Учням показали «патріотичні» відеоролики, розповіли про значущість армії для країни-агресорки та можливості служби в російських окупаційних військах. 

Також, до Дня Конституції Російської Федерації, який святкується росіянами 12 грудня, колаборанти проводять уроки, де розповідають школярам про основи російської конституції. Зокрема, в Скадовській школі №3 з учнями другого класу такий урок провела «депутатка» окупаційної Херсонської обласної думи від партії «Єдина Росія» Оксана Мороз, яка вже отримала підозру від СБУ в колабораційній діяльності. Оксана Мороз займає також посаду начальниці окупаційного відділу освіти у Скадовську. 

Окупантам бракує кадрів

Місцеві мешканці, які опинились в окупації, неохоче йдуть працювати в російські школи. Так, зокрема станом на серпень 2023 року у захоплених школах було відкрито 600 вакансій. Пропагандисти зазначають, що школи окупованої частини Херсонщини відчувають дефіцит педагогів. За їх словами, особливо не вистачає вчителів російської мови та історії.

Російські окупанти на Херсонщині шукають охочих працювати на них у соцмережах. Через брак кадрів загарбники змушені активно залучати «освітян» із Росії, але вони приїжджати туди на роботу теж  не поспішають.

Зокрема, восени минулого року, росіяни оголосили про відкриття 181 вакансії у так званому «Міністерстві освіти Херсонщини». Серед них — помічник «міністра», керівник відділу по зв'язках із громадськістю, керівники і спеціалісти до трьох десятків інших відділів і управлінь, а також спеціалісти до відділів освіти усіх окупаційних адміністрацій на лівобережній частині області. 

Від усіх кандидатів окупанти вимагають, серед іншого, знання російської мови і Конституції держави-агресорки, російський паспорт або копію документа, що підтверджує подання заяви про «небажання» перебувати в громадянстві України. 

Тим часом про великий дефіцит кваліфікованих кадрів, особливо серед освітян, відкрито говорить так званий «губернатор» окупованої Херсонщини Володимир Сальдо. Перекривати брак кадрів загарбникам доводиться завдяки залученню російських спеціалістів. Для цього, російська прокремлівська організація «Молодая Гвардія Єдіной Росії» запустила на окупованій Херсонщині проєкт «Педагогічєскій десант». 

Читайте також: «Пєдагогіческій дєсант»: вчителі з Росії приїхали до шкіл окупованої Херсонщині.

Члени прокремлівської організації проводять заходи в школах окупованої Херсонщини, зокрема надали своїх фахівців для проведення уроків в школі Залізного Порту. В селі зараз розміщуються сім'ї з дітьми, яких росіяни вивезли з підтоплених територій після підриву ними дамби Каховської ГЕС. 

«Ми сюди увійшли, щоб показати насамперед викладачам, що таке російська дисципліна, що таке виховання у навчальному викладацькому процесі», — це слова керівника так званої волонтерської та гуманітарної місії, росіянина Владіміра Сороки

Зокрема, студенти російських педагогічних університетів активно розповідають українським дітям, як треба «любити Росію», дають інтерв'ю пропагандистським телеканалам, в якому кажуть, що у «дітей великі проблеми, оскільки вони не були потрібні нацистській владі» і що «тепер тут Росія». 

Українські онлайн-школи на окупованих територіях

Проте, незважаючи на вищевикладену інформацію, на території окупованої частини області продовжують працювати українські онлайн-школи.   Відповідно, росіяни шукають місцевих вчителів, які продовжують дистанційно викладати в українських школах.

Зокрема, окупаційний голова Голої Пристані Віталій Титаренко обурюється, що на окупованих територіях працюють онлайн-школи за українською програмою і вбачає в цьому загрозу для окупаційного режиму. Про це стало відомо з інтерв'ю колаборанта одному з медіа, підконтрольного російським окупантам. 

За словами Титаренка, вчителя, які працювали при українській владі, продовжують заняття з дітьми за українською програмою та отримують заробітну плату від України, а налагодити повноцінні очні заняття за російською програмою окупанти та колаборанти не можуть через близькість розташування Голої Пристані до лінії фронту. 

Титаренко зазначив, що наявність українських онлайн-шкіл є гострою проблемою для росіян та їх місцевих посіпак. Як сказав місцевий окупаційний очільник, це питання вже перебуває на контролі окупаційних органів влади.

Російські окупанти визначили терміни повної інтеграції окупованих територій у освітню систему РФ. Вони сподіваються, що це відбудеться лише через два роки. Про це заявив міністр освіти Російської Федерації Сєрґєй Кравцов на зустрічі з російським президентом Владіміром Путіним.

«Нові регіони (так росіяни називають окуповані ними українські території - ред.) включені до національного проєкту «Освіта» і братимуть участь у федеральному проекті капітального ремонту шкіл. Ми (окупанти - ред.) плануємо протягом двох років здійснити максимальну інтеграцію до російської системи освіти», — цитує міністра країни-терористки один із пропагандистських ресурсів.

На всіх окупованих Росією українських територіях, за словами російського міністра, відремонтували 683 школи, надали школам автобуси та забезпечили охорону. Проте, «ремонтують» окупанти школи, які були вже відремонтовані українською владою, крадуть шкільні автобуси та запускають нові маршрути, а школи в окупованих населених пунктах охороняють російські військові.  

За інформацією від українських органів влади, на окупованій частині Херсонщини дистанційно в українських школах отримують знання 14,5 тисяч дітей.

Читайте також: «Роблю добрі екосправи»: як переселенець з Херсона рятує планету від глобального потепління та допомагає ЗСУ.

Коментар
27/02/2024 Вівторок
27.02.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром